Search
Close this search box.
obloha 2 (1)
obloha 2 (1)

11 tipů jak najít co nejlepší ubytování na Bali

Na Bali je krásně – pořád teplo, sluníčko, pláž, oceán a spousta hipsterkých podniků. Co je zde ke spokojenosti potřeba je ještě pořádné ubytování, které bude vyhovovat vašim požadavkům. Jak takové ubytování najít? Pokusila jsem se sepsat tipy, které při hledání ubytování na Bali pomáhají mně. 

Kdo jsem a co dělám? Cestuju po světě křížem krážem, navštěvuju zajímavý místa a pracuju z počítače, což mi tenhle lifestyle umožňuje. Sepisuju pro vás články z míst, který navštívím, točím youtube kanál a hlavně všechno zajímavý postuju na instagram. Tak se se mnou přidejte na cestu kolem světa. Více o mně →

1. Hledejte na dobrých místech jako jsou Facebook skupiny / Airbnb

To, kde hledáte ubytování je samozřejmě stěžejní, protože ne všude jsou opravdu dobré nabídky. Co se osvědčilo nám, je hledat na facebook skupinách. Nejčastěji používáme skupinu Canggu Community Housing, která je tedy hlavně pro oblast Canggu, Seminyak, někdy Ubud, ale třeba Uluwatu jsem tam moc neviděla. Každopádně podobných skupin je na facebooku vícero, takže doporučuju mrknout. Ve skupině každý den přibude spousta inzerátů a vám stačí napsat zprávu a domluvit si prohlídku.

Dalším tipem, jak jsme i my sehnali nejedno ubytování je Airbnb. Prohlédněte si, co kde je a potom zkuste napsat majiteli a domluvit si předem prohlídku. Na prohlídce se někdy můžete i domluvit třeba na nižší ceně a podobně.

2. Ujasněte si, na jak dlouho ubytování hledáte

To, jestli hledáte ubytování na týden, nebo na půl roku je rozdíl, protože když hledáte ubytování na chvilku, budete dost možná ochotní přehlédnout více věcí, než když chcete někde bydlet dlouhodobě. Ceny ubytování na Bali se často liší právě pro krátkodobé a dlouhodobé ubytování. Například v jednom ubytování jsme platili asi 10 000 Kč za měsíc, ale když jsme zůstali o den déle, tak to hned byla skoro tisícovka za noc. Ale to je asi taková klasika. 

Hlavně, ne všichni nabízejí například dlouhodobé ubytko a ne všichni zase krátkodobé. proto je dobré hledat podle toho, co preferujete vy.

3. Rozhodněte se, zda chcete vilu, guesthouse, nebo byt

Na bali jsou tak nějak 3 typy ubytka. U všech tří najdete levnější i dražší varianty a také hezčí a méně hezké varianty.

První zmíním guesthouses. Jedná se většinou o jeden pokoj v nějaké sdílené budově. V podstatě takové spolubydlení. Guesthousy jsou někdy opravdu velice levné, takže je to ideální pro low cost cestování. Mohou být ale i prémiové a moc pěkné, což se potom samozřejmě odrazí na ceně. Hodně guesthousů je provozováno přímo balijci, kteří si třeba nad svým domem vystaví pár pokojů a pak je pronajímají. Druhá častá možnost je ta, že máte velký dům, kolikrát třeba dvoupatrový, ve kterém jsou takové jednopokojové buňky. U guesthousu máte často nějaké sdílené prostory, může to být třeba bazén, kuchyňka, nebo nějaký obyváčík. Guesthouse se hodí pro jednotlivce, nebo třeba pár, a ty nejlevnější jsou vhodné pro ty, kteří jsou zrovna on budget.

Dále jsou tu vily. Ty jsou už většinou obecně dražší, protože si vlastně platíte celý dům. No a jde z nich více soukromý pocit. Vilu si můžete pronajmout sami, ale stejně tak můžete vzít bandu kamarádů a pronajmout si nějakou větší vilu dohromady. Vil je tu velká spousta, často mají nějakou zahrádku, bazén, kuchyňku, obyvák a pokoje. Najdete tu levné jednoduché vily za 10 tisíc na měsíc, ale i prémiové nádherné drahé vily za 40/50 tisíc a samozřejmě i mnohem dražší. Nejdražší co jsem zatím viděla byla myslím za cca 110 tisíc za měsíc? A byla fakt náádhernáá.

A třetí zmíním ještě byty. Prostě byty tak, jak je známe. Většinou nemají žádnou soukromou zahradu ani bazén, ale mohou mít sdílený bazén s dalšími byty z domu. A často jsou prostorné a hezké. Bytů tady není mnoho, protože se všechny tak nějak staví až poslední roky (nebo tak mi to alespoň přijde). Bali na to není moc uzpůsobené, nenajdete tady paneláky ani nic podobného. My momentálně bydlíme právě v bytě a jsme nadmíru spokojení.

4. Mějte jasné preference

To znamená – ujasněte si, zda chcete guesthouse, nebo vilu, zda chcete třeba soukromý bazén, nebo je vám to jedno a bez bazénu se obejdete, případně může být sdílený. Chcete například zahradu s posezením? Nebo velký otevřený obyvák? Prostornou kuchyň, nebo dvě koupelny? Chcete aby bylo ubytování blízko pláže? Máte oblíbený podnik, poblíž kterého chcete bydlet? Jednoduše si dejte dokupy, co je pro vás důležité a od čeho jste zase ochotni upustit.

5. Ujistěte se, že vám vyhovuje lokace vašeho ubytování

Na Bali je spousta míst, kde se dá bydlet. Nejdřív můžu zmínit “města” – chcete bydlet v Canggu, Seminyaku, Kutě, Ubudu, nebo Uluwatu? Nebo někde jinde? A další věc je poté ta specifická lokace.

Například oblíbené Canggu je ještě rozdělené na několik částí – Kerobokan, Berawa, Batu Bolong a Pererenan. A každá má nějaké specifika. My máme nejraději Berawu a Batu Bolong, protože je to takový nějaký “střed” Canggu. Pererenan je zase klidnější a Kerobokan, ten je více severně a daleko od pláže.

Pokud vůbec nevíte co kde je, tak doporučuju vybírat podle toho, kde vám to třeba doporučili známí, nebo pokud máte na Bali někoho, koho chcete navštívit, můžete vybírat podle toho.

Rychlé rozdělení:

Canggu je tak nějak plné digitálních nomádů a lidí, kteří tu žijí dlouhodobě. Proto je Canggu plné lidí i v době Covidu. Canggu se hodí pro dlouhodobější život na Bali.

Seminyak a Kuta jsou lokace ideální pro turisty. Je tam snad všechn oco turista může potřebovat plus je tam spousta podniků, nočních klubů, obchodů a podobně. 

Ubud, to je zase klidnější místo v džungli. Ubud není u pláže, ale ve středu Bali. Jsou tam nádherné scenérie, spousta rýžových polí, džungle, opice, jóga a podobně. Ubud se tedy hodí pro větší klid a spojení s přírodou.

No a Uluwatu, o tom upřímně vím zatím nejméně, ale jednoduše – jde o část Bali úplně na jihu. Je o hodně prázdnější než třeba Canggu, ale i tam žijí nomádi dlouhodobě. Mají tam nádherné pláže a krásnou přírodu. Je to i ideální místo pro surf, ale to je v podstatě celý Bali.

Zbytek bali není zatím tolik turistický, ale můžete se ubytovat v podstatě kdekoliv.

6. Prohlédněte si blízké sousedství, abyste předešli nepříjemným překvapením

Bali není jenom ráj na zemi. Jsou tady i některé aspekty, kterým je dobré předejít. Například je tady spousta divokých psů, dále tu běžně potkáte švába, nebo třeba pavouka či myš. No jednoduše, je tu hodně života.

Psi vám mohou vadit hlavně proto, že prostě hodně štěkají, vrčí a hlídají si teritoria. Většinou vám neublíží, pokud je neprovokujete, ale jde z nich tak nějak respekt. A někde se vyskytují hodně, jinde zase méně.

No a švábi a podobná havěť, o tom ani snad mluvit nemusím, to doma asi nikdo nechce.

A proč si tedy prohlédnout sousedství? Pokud je okolí ubytování špinavé, je kolem spousta lokálních warungů (restaurací), trhů a podobně, pak je mnohem větší pravděpodobnost že se tam bude různá havěť vyskytovat. Stejně tak i psi. Naopak pokud je sousedství čisté, pak je menší pravděpodobnost, že vám třeba přistane šváb na posteli.

7. Zkontrolujte, zda nemá ubytování škvíry v oknech / dveřích a podobně

Zkontrolujte, zda je vaše ubytko dobře “utěsněné”. My vždy na prohlídkách bytu prohlížíme okna, dveře a tak dál, jestli v nich nejsou větší škvíry a podobně. A to hned ze dvou důvodů. První je stejný, jako v předchozím bodě (švábi, pavouci, komáři, atd.). Taková havěť se těmito škvírkami dostane. Samozřejmě, někomu to třeba vadí méně a hlavně to není tak, že byste měli pootevřené okno a hned by vám tam vběhla havěť, ale prostě člověk nikdy neví a pokud se podobným situacím chcete vyvarovat, je fajn si to předem posichrovat. A druhým důvodem je i AC (klimatizace). Pokud máte větší škvíry v oknech a podobně, tak vám bude dovnitř pronikat teplo a AC třeba nemusí mít takový efekt.

8. Pozor na otevřené koupelny

Veliké lákadlo spousty ubytování je třeba “koupelna pod širým nebem”, nebo „otevřená koupelna do zahrady“ a podobně. To je všechno hrozně hezký a lákavý a taky nás to lákalo, ale pozor na to – dobře si to rozmyslete.

Otevřená koupelna s sebou totiž nese i nepříjemnosti. První je ta, že Bali je plný komárů. A když se večer jdete osprchovat, rozsvítíte světlo a vlezete do vody a vylezete celí doštípaní, tak to není nic moc. Nebo třeba jdete na záchod, dejme tomu “na velkou”, chcete se pořádně uvolnit, ale pořád vás něco poštipkává.

A druhá věc je vedro. To je na bali fakt velký a v otevřené koupelně nikdy nebudete mít chladno. Když se tak třeba budete chtít nachystat na večer, bude třeba to udělat ve vedru.

Na druhou stranu, otevřená koupelna je krásná věc, takže pokud si to chcete zažít, určitě je to fajn vyzkoušet. 

9. Zkuste vysmlouvat co nejlepší cenu

Někdy jde na Bali smlouvat. Nejen u ubytování, ale třeba i na tržnicích. Zkuste tak při hledání ubytování navrhnout nižší cenu. Většinou vám na ni nekývnou, ale navrhnou třeba alternativu – něco mezi. Prostě smlouvání. Na druhou stranu, někdy jsou neoblomní, takže je třeba počítat i s touto možností.

Měsíční ceny se pohybují většinou následovně (přibližně):

Jednopokojový guesthouse zvládnete sehnat zhruba za 3 – 6 tisíc Kč, prémiovější a hezčí potom třeba za 6 – 10 tisíc. 

Obyčejnou 1-2 pokojovou vilu jste schopni sehnat v cenové relaci od 10 do 20 tisíc Kč. Hezčí vily jsou zase dražší.

A vícepokojové Vily, 3 až 5 pokojů jsou většinou za 20, 30 – 40 tisíc. A samozřejmě se najdou i dražší.

Týdenní a denní ceny jsou v přepočtu na den o něco dražší.

10. Zkontrolujte v ubytování věci, které jsou pro vás důležité (jako například rychlost wifi a podobně)

V poslední řadě si nezapomeňte zkontrolovat vše, co je pro vás důležité, jako rychlost wifi, vybavení kuchyně, jak často chodí cleaning, nebo pool maintanance, zda je poblíž třeba prádelna, zda je v bytě dobrý stůl na kterém se dá pracovat a všechno další, co je pro vás stěžejní. 

11. Choďte na hodně prohlídek

Obvzláště pokud chcete na Bali trávit delší dobu, je určitě vhodné vytipovat si vícero ubytování a předem si je obhlídnout. Na fotce se totiž zdá všechno krásné, ale realita může být jiná. Když si domluvíte jednu prohlídku, budete mít třeba tendenci slevit ze svých požadavků, ale když si jich domluvíte 5 a 3 z nich se vám nelíbí, máte stále z čeho vybírat.

Kdo je autorem?

Tak to budu já, Hana. Jsem vášnivá cestovatelka, online podnikatelka a mnoho dalšího. Oblíbila jsem si už hodně koutů světa, nejvíce třeba Thajsko, Japonsko, nebo Singapur, Madeiru, Bali, či spoustu dalších míst. 

Zemí jsem navštívila už hodně, ovšem zdaleka nekončím. A tak pokud chcete, můžete se ke mě přidat sledováním na instagramu.

Kam dál?